HAND KNIT CLOTHING

 
HAND KNIT CLOTHING

 
Рейтинг: 3.00
(70)
За нас
Каталог есенно-зимни модели
Каталог пролетно - летни модели
Поръчка и начин на плащане
За контакти
Модели с описание
Форум
Публикации
Новини
Лични файлове
Връзки
Календар



Публикации / Грижи за плетените изделия

Грижи за плетените изделия
08.08.08 21:48

Грижи за плетените изделия

 

 

Общи грижи

 

      Ето няколко правила , които ще Ви позволят 
      да удължите живота на плетените изделия :

 

Прахът е  големият разрушител на природните влакна . Плетените вещи трябва да се пазят в плътно затварящи се шкафове и ракли , а не на открити  рафтове.

Колата / нишестето / също действа разрушаващо на влакната.Не трябва да се съхраняват колосани изделия – те трябва да се изперат преди да се оставят на съхранение за дълго време.

Не по-малко вреда нанасят и мръсните петна. Плетените изделия трябва да се перат често , но по-малко интензивно.Интензивното пране прилагано при силно замърсяване   може да повреди плетивото непоправимо. Ако изделието от време на време се изтупва , почиства се с четка и се проветрява на открито , може да се мине без пране по-дълго време.

Петната трябва да се отстраняват своевременно и незабавно , ако те проникнат дълбоко в преждата , често става невъзможно да се премахнат.Много петна се отстраняват с хладка вода , ако се приложи веднага и правилно : капва се върху петното или се намокря замърсения участък от тъканта , но не се трие. Не трябва да се правят опити за отстраняване с вода на петна на маслена основа , оцветители , бои ,  мастила , червило , тези вещества трябва да се отстраняват с разтворители . От лицевата страна върху петното се прилепя чисто бяло памучно парче плат , а от опаковата замърсения участък се изтрива с тампон , напоен с разтворителя , премахващ дадения вид петно. За да се „размекне „ вече изсъхнало петно , то се обработва с разтвор от равни количества глицерин и топла вода и се оставя да престои около 1 час. След това се изплаква с хладка вода и чак тогава се обработва с разтворител.

Измъкнати конци в плетивото в никакъв случай не се режат. По възможност се разтягат с тъпа игла или с тънка кука . Ако това не помогне ,  изтеглете конеца  от опаковата страна с помощта на кука за плетене.

      Строго трябва да се съблюдават инструкциите по    чистенето    на    плетените изделия ! Плетивата от смесени прежди се чистят така , както са изискванията за най-деликатния вид влакно , влизащо в състава на преждата.

Пране

 

Ползвайте перална машина само в случаите , когато на етикета е указано , че изделието може да се подложи  на машинно пране.Не подлежащите на пране аксесоари , например копчета от дърво или кожа , които не са обработени специално , трябва да се изрежат.
 

При ръчно пране разтворете в прохладна или студена вода малко перилен препарат, специално предназначен за пране на плетени изделия / Не перете с обикновен прах за пране !/ Водата трябва да е достатъчна , за да покрие напълно изделието.

Потопете във водата плетивото предназначено за пране.Не започвайте веднага прането , оставете да попие напълно разтвора.Внимателно стискайте и прехвърляйте с палци изделието , за да премахнете от него замърсяването.Не търкайте плетивото , само го свивайте , като приближавате длани.

Изплакнете няколко пъти , докато водата стане чиста . За изплакване се използва вода със същата температура  , на която е прано изделието.Когато го изваждате от водата , не му позволявайте да провисва , а го поддържайте с двете ръце.

Сложете плетивото върху чиста и суха хавлиена кърпа и я завийте на руло заедно с изделието.

 

Притиснете добре , за да може хавлиената кърпа  да попие колкото може повече вода. При необходимост операцията се повтаря.

 

При последното изплакване на копринени и вълнени изделия във водата може да се добави малко оцет.Това освежава цвета на преждата и помага да се отделят последните остатъци от перилния препарат.

Тънките плетени изделия трябва да се обърнат наопаки и всички ципове добре да се затворят.

Сушене

 

Не се сушат в барабанна сушилня плетени изделия ! 

Трикотаж не се окача да виси при сушене.Най-добрия способ за сушене на плетени изделия е да се поставят на равна повърхност.
В идеалният случай веднага след завършване на изделието или след покупката му трябва върху картон или хартия да се нанесат контурите му, за да знаете каква форма трябва да му се придаде след пране. Ако не направите това , поне трябва да се запишат основните размери на плетивото.

Като начало загладете с ръце задната страна на изделието.Сложете го на плоска повърхност с предната страна отгоре.Можете да го закрепите с карфички за повърхността.Под изделието трябва да се постави суха хавлиена кърпа.Разглажда се с ръце и предната част и при необходимост му се придава нужната форма .

 

Сушете изделието на топло място , като избягвате непосредствено нагряване и попадането върху него на преки слънчеви лъчи.Не трябва да се пресушава плетивото  - прибира се в шкаф веднага след като изсъхне.

 

 

Гладене

 

Плетените изделия не трябва да се гладят с ютия , обикновенно се препоръчва да се обработват само с пара.Разликата се състои в това  , че по време на гладенето ютията се движи напред – назад по изделието  , по време на обработката с пара ютията внимателно се отпуска върху повърхността на  изделието , а след това се вдига и се поставя на друг участък.

 

Обработката с пара се прави от опаковата страна , като при това под изделието трябва да се подложи дебел слой тъкан. Ютията не трябва да се натиска със сила – тя трябва само да се спуска леко и да се вдига. За процеса е нужна и пара . За тази цел се използва или парна ютия , като изделието се покрива със суха тъкан , или се използва обикновенна ютия като се покрива с влажна тъкан. Не се обработват с пара ластиците и еластичния трикотаж.

 

 

 


Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1114